Kapsamlı bir Tuba Büyüküstün kronolojisi

Yeni Netflix dizisi Zeytin Ağacı ile yeniden setlere dönen, şöhreti bütün dünyaya yayılmış olan oyuncu Tuba Büyüküstün'ün kronolojik kariyer hikayesi ve hakkındaki detay bilgiler.
Socipol | 01/08/2022
Son olarak televizyonlarda Cesur ve Güzel dizisinde gördüğümüz, şöhreti bütün dünyaya yayılmış olan oyuncu Tuba Büyüküstün'ün kronolojik kariyer hikayesi ve hakkındaki detay bilgiler.

Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982 İstanbul doğumlu, ailesi Erzurum kökenli. Tam adı: Hatice Tuba Büyüküstün. 1.73 boyunda.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı Bölümünde okudu.

Bir reklam filminde görerek onu keşfeden isim Tomris Giritlioğlu.

Oynadığı reklamı saymazsak, televizyonda ilk defa 2003 yılında Sultan Makamı dizisinde Nesrin karakteriyle görüldü.

Türkiye onu, 2004 yılında; Çağan Irmak'ın Çemberimde Gül Oya dizisindeki Zarife karakteriyle tanıdı.

Aynı sene Gülizar isimli televizyon filminde Gülizar karakteriyle baş rol oynadı. Bu rolüyle Sırbistan Cumhuriyeti Uluslararası Televizyon ödüllerinde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

2005-2006 sezonunda Ihlamurlar Altında dizisinde Filiz karakterine hayat verdi.

2006 yılında ikinci Televizyon filmi, Aşk Yolu'nda Ihlamurlar Altında dizisinden rol arkadaşı Bülent İnal ile beraber Deniz karakteriyle kamera karşısına geçti

Bu arada 2005 yılında Çağan Irmak'ın Babam ve Oğlum filminde ve 2006'da Ömer Faruk Sorak'ın Sınav filminde konuk oyuncu olarak yer aldı.

2007-2009 yılları arasında 71 bölüm süren Asi dizisinde Asiye karakteriyle başrol oynadı.

2010 yılında Gönülçelen dizisinde Hasret karakteriyle 30 bölüm televizyonda yer aldı.

Aynı sene (2010) Yusuf Kurçenli'nin Yüreğine Sor filminde sinemada ilk defa başrol oynadı.

2013'te 25 bölüm süren 20 dakika dizisinde Melek karakteriyle televizyonlara döndü.

Daha önce oynadığı dizilerle belli bir global bilinirliği sağlamasına rağmen ona uluslararası şöhreti getiren dizi 2014 yılında Engin Akyürek ile baş rolleri paylaştığı Kara Para Aşk dizisi oldu.

Kara Para Aşk'ın yayınından sonra global starmetre listelerinde ilk 500 isim arasına girdi ve özellikle Güney Amerika'da çok geniş bir hayran kitlesine ulaştı.

2015'te Onur Saylak'ın kısa filmi Orman (The Jungle)'da Zeynep karakterine hayat verdi.

Aynı yıl, o dönem kocası olan Onur Saylak'ın başrolünde olduğu Rüzgarın Hatıraları filminde konuk oyuncu olarak yer aldı.

2016 yılında Iraklı yönetmen Hüner Salim'in çok tartışılan Tight Dress (Dar Elbise) filminde baş rol oynadı.

2016 yılında televizyonda baş rolü Kıvanç Tatlıtuğ ile paylaştığı 32 bölüm süren Cesur ve Güzel dizisinde Sühan karakteriyle kamera karşısına geçti.

2017 yılında Ferzan Özpetek'in İstanbul Kırmızısı sinema filminde Neval karakteriyle beyaz perdede yeniden baş rol oynadı.

Tuba Büyüküstün son olarak Onur Saylak'ın Daha filminde Ahra karakteriyle konuk oyuncu olarak yer aldı.

Büyüküstün, Türkiye ve Ortadoğu'da bazı ülkelerde çeşitli reklam filmlerinde rol aldı.

Tek evliliğini 2011 yılında Onur Saylak ile yapan ve 2017 yılında Saylak'tan ayrılan Büyüküstün'ün bu evlilikten 2 çocuğu bulunuyor.

İçinde uluslararası Emmy ödüllerinde en iyi kadın oyuncu ödülüne adaylık da bulunan bir çok ödül ve adaylık sahibi olan Büyüküstün son olarak Cesur ve Güzel'in Emmy adaylığı sırasında ödül töreninde boy gösterdi.

Henüz ana akım sayılabilecek hiçbir sinema filmiyle beyaz perdede yer almayan oyuncunun televizyon karnesi ise gayet iyi. Socipol'de üst sıralarda yer alan oyuncunun 6 milyona yakın Instagram takipçisi bulunuyor

Tuba Büyüküstün'ün menajerliğini Yasemin Özbudun yapıyor.

Türkiye'nin global olarak en çok tanınan oyuncularından biri olan Tuba Büyüküstün IMDb starmetre'de tüm dünyada 11 milyonu aşkın isim arasında ilk 100 arasına girebilen 4 Türk oyuncudan biri.

Hastalığı sebebiyle Sefirin Kızı dizisinden ayrılmak zorunda kalan Neslihan Atagül'den sonra bu diziyle anlaşan Büyüküstün, uzun bir aradan sonra yeniden Engin Akyürek'le kamera karşısına geçti.

Büyüküstün, Netflix projesi Rise of Empires: Ottoman dökü-dramasında konuk oyuncu olarak Mara Brankovic rolüyle yer aldı.

Tuba Büyüküstün; Seda Bakan, Boncuk Yılmaz, Murat Boz, Fırat Tanış gibi oyuncularla beraber yer aldığı yeni Netflix dizisi Another self (Zeytin Ağacı) ile yeniden seyircilerin karşısına çıktı.

Zeytin Ağacı dizisinde Tuba Büyüküstün, Ada isminde başarılı bir cerrahı canlandırıyor.